Düğün günü harika gözükebilmeniz için vücut yapısına göre gelinlik formları konusuna özen göstermelisiniz.

Çocukluk hayallerinizi süsleyen gelinlik tercihinde sürekli fikir değiştiriyor ve hangi modeli seçeceğiniz konusunda bir türlü karar veremiyorsanız, hayatınızın en önemli gününde yanlış gelinlik seçimi yapmamak için vücut tipinizi göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Kişileştirilmiş hatalar yüzünden gelinlik hayallerinizin suya düşmemesi ve beklentilerinizi karşılaması için aşağıda yazılan önerilere dikkate almanızda fayda vardır.

Vücudunuza Uygun Seçimler Yapın!

Çoğu genç kızın yaptığı gelinlik seçimi hatalarının başında vücut tiplerine uygun gelinlik tercih etmek yerine, kataloglarda gördükleri modelleri istemeleridir. Şunu iyi bilmelisiniz ki her katalogda gördüğünüz gelinlik modeli o şekilde sizde durmayabilir!  Bu esnada vücut yapısına göre gelinlik formları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Vücudunuzu çok iyi tanıyarak var ise küçük kusurları ortaya çıkarmayacak gelinlik modellerine yönelmelisiniz. Vücut tipi hakkında bilgi sahibi değilseniz ilk önce bu konudan başlayalım.

Vücut Tiplerine Göre Gelinlik Modelleri

Vücut yapısına göre gelinlik formları için vücut tipinizi tam olarak adlandırmalısınız.  Armut vücut tipli gelin adaylarının küçük göğüsleri, ince beli ve geniş kalçaları vardır. Bu yüzden A kesim gelinlik modelleri harika bir seçim olur. Kum saati vücuda sahip olan gelin adaylarının 90-60-90 gibi ideal ölçüleri vardır. Bu tipteki gelin adayları özellikle balık kesim gelinliklerde kusursuz gözükebilir. Elma vücut tipli kadınlar, vücutlarının üst kısmı geniştir. Göğüsleri dolgun, belleri kalın, kalçaları düz ve bacakları vücut üst kısmına göre zayıftır. Çilek ve ters üçgen vücut tipi olarak da adlandırılan bu tipteki bir vücutta tüm dikkati bacak kısmına çekmek için yırtmaçlı gelinlik modellerine bakılmalıdır. Üst kısmı geniş gelin adayları o bölgeyi olduğundan daha ince görünmesini sağlamaları için bisiklet yaka, hakim yaka gibi göğüs kısmı kapalı modellere yönlenmelidir.

Dikdörtgen vücut tipi dar kalça, geniş omuz ve normal ya da normalden küçük göğüste özelliklere sahiptir. Bel kıvrımı çok belli olmayan bu vücut tipindeki gelin adayları bel bölgesinde ince bir hava yakalamak için kemerli modellere denemelidirler.