Teknolojinin gelişmesi ve artık internet ortamına daha kolay ulaşılıyor olabilme imkanları beraberinde siber zorbalık olaylarının sıklıkla yaşanmasını getirmiştir.

İnternet dünyası ucu bucağı olmayan ve amacına göre kullanılmadığında oldukça kötü sonuçlarlar hayatınızı ömür boyu etkileyecek bir platformdur. Özellikle akıllı telefon ve tablet kullanım yaşının oldukça küçük yaşlara düşmesi aslında bu durumdan en çokta çocukların ve insanlara hizmet sunan kurumların, markaların zarar gördüğünü ortaya koyar. Siber zorbalık; kişi veya kişilerin internet iletişim yöntemleri üzerinden kendini tek başına savunması imkansız bir kişiye yönelik yapmış oldukları, agresif ve bilinçli eylemlerin tümüne verilen addır. Siber zorbalığa uğramış kişilerin, kurumların ya da çocukların gelecekte bu sorunlar ile uğraşmak zorunda olduğu görülür. Siber zorbalık aslında klasik zorbalıkla benzerdir. Buradaki tek fark zorbalık yapan kişinin kimliğinin bilinmemesidir. Gerek kurbanı hedef alan mesaj veya fotoğraflar gerekse bu verilerin internet dünyası üzerinde kalıcı olması, hedef alınan kişi üzerinde derin izler bırakacaktır.

Sosyal Medyada Siber Zorbalık

Son yıllarda yaşanan siber zorbalık olaylarının çoğunlukla sosyal medyalarda meydana geldiği görülmüştür. Sosyal medya kullanımının bu denli artış göstermesiyle siber zorbalığa maruz kalan kişi sayısının da artmasını neden olmuştur. Facebook, instagram,whatsapp,  twitter gibi en çok kullanılan sosyal mecraları ne yazık ki 18 yaş altı çocuklarda giriş yapmakta, vakit geçirmektedir. Bununla birlikte, zorbalık yapacak ve o kişinin çocukluk aklından yararlanarak kötü işler yapma peşinde olan zorbalarda kötülüklerine devam etmektedir. Yaşanmış bir siber zorbalıktan bahsetmek isterim. Facebookta kendi fotoğrafını paylaşan 15 yaşında bir kız çocuğun bu fotoğrafını kopyalayıp, farklı programlarla montajlayarak kötü işlere alet eden sapık zihniyetli bir kişi ile yaşamış olduğu diyalogları inanın okumak bile istemezsiniz. Ya da kendi markasının daha çok duyulması, daha çok para kazanmak için hırslanarak başarılarıyla gündeme gelmek yerine rakip markaya attığı çamurlar ile sosyal mecrada yaymak yine siber zorbalığa verilecek örnekler arasında yer almaktadır.

Siber Zorbalığa Neden Maruz Kalınıyor?

Yaşanan siber zorbalık olaylarına neden bu denli maruz kalındığı hakkında söylemek istediğim şeyler olacak. Hem internet kullanım yaş grubunun oldukça aşağılara düşmesi, hem de ailelerin çocuklarıyla ilgilenmemesi ve eline internetli bir telefon, tablet verip onu yalnız bırakması, aslında bu sorunun en net cevabı olacaktır. Çok masum gibi gözüken internetli oyunlarda bile maalesef siber zorbalık yaşanmaktadır. Çocuklarınızın oynadığı internetli oyunlarda sohbet odalarından gelen kameralı görüntü isteği ise yaşanabilecek en büyük siber zorbalık olmaktadır. Siber zorbalık yalnızca çocukları değil yetişkinleri, kurumları, markaları hedef alan karalama yöntemidir. Zaman zaman kişinin onurunu, hassasiyetini yerle bir etmek için yalan yanlış dedikodular çıkaran siber zorbalara da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda siber zorbalığa maruz kalan kişi üzerinde, özgüven sorunu, intihara meyilli olma, duygu durumunda bozukluklar meydana gelerek kişinin hayat üzerinde çekingen olma gibi sorunların ortaya çıktığı görülmüştür.