Sayısal veriler sosyal alanlar oldukça önemli bir yere sahiptir. İnternet üzerinde sizin ile ilgili ne kadar haber veya makale varsa siz bunlardan ibaret oluyorsunuz. Diyelim bireysel bir sosyal medya hesabı açacaksınız. Fikir olarak ise daha çok ilgi alanlarınızdan oluşan bir sayfayı tercih ettiniz. Fakat sosyal medyada tanınmanın unutulmaktan daha zor olduğunu kestiremediniz. İşte bu durum ile karşı karşıya kalmamak için ve sosyal medyada tutunmak gerçek hedefiniz ise sosyal medya danışmanına ihtiyaç duyarsınız. Kurumsal firmalar için de sosyal medya yönetimi günümüzde büyük rol oynuyor. Ne gibi mi? Firma zaten tanınıyor diye düşünmeyin. Reel ortamda ünlenmiş değerli bir çok firmanın sosyal medyada ismi bazen ya çok geride kalıyor ya da hiç yer almıyor. Bunun sebebini düşündünüz mü?

Zorlu iş hayatı gösterir ki her alan kendine özgü nitelikler ister. Siz firmanızı yönetirken aynı zaman sosyal medya hesabınızı yönetemeyebilirsiniz. Çünkü asıl işiniz bu değildir ve vaktiniz bu işe yetişmeyebilir. Sosyal medya danışmanı ise tamamen bu işe odaklanır. Sizinle tasarladığı kurumsal herhangi bir hesap için daha iyisini hedef alarak rakip firmalarla sosyal ortamda mücadele eder. Evet, evet bu çok doğru bir açıklama oldu! Tam anlamıyla mücadele eder.
Sosyal medya danışmanının gözünden takipçilerinizin ilgi odağı kaçmaz. Sizin hangi gönderinize ya da hangi paylaşımınıza daha fazla ilgi duyulmuşsa o yönde ilerler.
Kurumsal kimliğiniz varsa sayfanızı buna göre düzenler. Biraz ciddiyetten zarar gelmez! Ayrıca bireysel ya da kurumsal ne şekilde olursa olsun takipçilerinize güven vermesi açısından sayfanıza muhakkak iletişim bilgilerini de ekler. Sayfanız giderek sesini duyruyorsa bizce sosyal medya danışmanınızı gizlemenin de bir manası yok!Açıklama kısmına sosyal medya danışmanınızın ismini ve ya şirketin ismini yazın gitsin. Çok havalı değil mi?
Sosyal ağınızdaki profesyonel denetim sosyal medya danışmanının işidir. Günlük, haftalık ve aylık analizi yapar. Takipçiler, beğeniler, içerikler, ürünler ve diğerleri… BU analiz sizin bir üst seviyeye tırmanmanızda oldukça etkilidir. Ürettiğiniz içeriklerin hepsi sevilir veya sevilmez bu sizi takip edenlerin takdirine kalmış ama takipçileri gözlemlemek de sosyal medya danışmanının görevi. Gözden en ufak detaylar ile kaçmamalı!