Tüm kamuya açık alanlarda hiçbir bedel ödemeden ücretsiz olarak erişimi sağlayan WiFi Hotspot Sistemi her yerde sunulmaktadır.

Alışveriş merkezleri, oteller, küçük-büyük pansiyonlar, kafeler, havaalanları mekanlarında ücretsiz olarak bu teknolojiden yararlanılmaktadır. Hotspotlar sayesinde kullanıcılar her yerden her alandan internete bağlanma keyfini yaşarken güvenlik açıklıkları hakkında pek bilgileri olmaz. Yapılan araştırmalara göre internette farklı alanlarda zaman geçirilmektedir. Özellikle ücretsiz WiFi alanlarında 2016 yılında yayınlanan rapora göre %22’sinin bankacılık uygulamalarını kullandığını, %56’sının sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğini gösterir. Ayrıca %38’inin fotoğraf veya video paylaştığını ve %58’inin ise e-mail hesaplarına baktığını raporunda yazmıştır. Fakat bu denli önemli bilgilerinizin yer aldığı işlemleri yaparken WiFi ağları kullanılmamanız önerilir.

Hotspotlar ve Güvenlik

Son günlerde Hotspot Sistemi dolayısıyla yaşanılan güvenlik ihlalleri haberleri duyulmaktadır. Gayet güçlü bir şifreleme protokolü uygulanmaması veya sahte bir Hotspot ağına bağlanma riskleri de incelendiğinde Hotspotların güvenli ağlar olarak olmasını engeller. Bir diğer güvenlik riski ise saldırganların, korsanların, hackerlerin oluşturmuş olduğu ve bağlantı yapan kullanıcıların hassas, önemli bilgilerine erişim sunacak olan sahte hotspotlardır. Sahte ağlar, bilgisayar korsancısının kullanıcıyla, sunucu arasındaki trafiği net olarak izlemesine, bilgilerine ekleme yapmasına, tamamen değiştirmesine sağlar. Temel olarak iki çeşit halka açık WiFi ağı bulunur. Güvenli ve güvenli olmayan ağlar, konusunda hassas olmalısınız. Güvenli olmayan bir ağa bağlanmak istediğinizde sizden hiçbir şekilde oturum açma veya şifre istenmez. Güvenli bir ağ, kullanıcının ağa bağlanmadan önce yasal şartları kabul etmesini, bir hesap açmasını veya bir şifre girmesini gerektirir. Parola veya ağa erişmek için bir ücret veya mağaza satın alması da gerecektir.

Peki, Hotspotlar Nasıl Güvenilir Hale Getirilir?

Eğer mobil bankacılık ya da e-ticaret gibi işlemler yapacaksanız Hotspot Sistemi kullanmamanız önerilir. Bu işlemleri gerçekleştirmek istediğiniz VPN ile gerçekleştirmelisiniz. Tüm çalışanların şirket kaynaklarına ve uygulamalarına, güvenlik bilgilerine erişebilmesi için VPN kullanımı büyük önem taşıyacaktır. Bağlantı kurulacak sitelerin SSL protokolünü kullandığına dikkat edilerek giriş yapılmalıdır. Ayrıca her daim WiFi otomatik bağlantılarının engellemek için bu özelliği kapalı tutmakta fayda sağlar.