Evinizin veya yaşam alanlarınızın depreme karşı dayanıklı olmadığının sonucunu aldıysanız yapılacak hakkında bilgiler vermek isterim. “Evim depreme dayanıklı değil” veya “Evimin depreme karşı dayanıklı olması için ne yapmalıyım?” değdiğiniz, evinizin depreme karşı dayanıklı olup olmadığını hangi yollarla anladığınız önemlidir. Başta söyleyelim kendi yöntemleriniz ile asla doğru bir sonuca ulaşamazsınız. “Evim depreme dayanıklı mı” denildiğinde bina deprem testi yaptırmış olmalısınız. Deprem testinde ise ilk yapılacak olan karot alımıdır. Binanın özellikle kolonlarından ve perdelerinden karot makinesi ile alınan numunelerle deprem testi yapılmaktadır. Fakat bu konuda yine önemli olan konu uzmanlık bilgisine başvurulması gerekilen alanlardır. Örneğin binadan alınan örneklerin yeri boş kalacağı için, oraya uygun şekilde doldurmak önemlidir. Veya betonun durumuna göre uygun yerden silindir parçalar alınması yine uzman kişilerin yardımıyla mümkün olabilecek bir konu olmuştur.

Depreme Dayanıklılık Testi

Neredeyse Türkiye’nin her il ve ilçesinde depreme yönelik çalışmalara hız verilmelidir. İnsan hayatının söz konusu olduğu bu durumda yapılacak olan ve can kurtaracak olan deprem dayanıklılık testi sonucunda yapılarda hangi çalışmalar yapılması gerektiğinin sonucunu net bir şekilde risk raporu ile birlikte alabileceksiniz. Hatta bu konuda yapılan son açıklamalara göre devletin kentsel dönüşüm çalışmaları başlattığının haberini vermek isterim. Evim depreme ne kadar dayanıklı? Evim depreme dayanıklı değil ne yapmalıyım? Diyorsanız buyurun detaylar!

Bina Deprem Testi Detayları

Evim depreme dayanıklı mı denildiğinde akla ilk gelen bina deprem testi olur. Özel, alanında uzman firmalar aracılığıyla bina sahiplerinin iletişime geçmesi ardından test uygulanacaktır. Deprem testi aşamalarında öncesinde başvuruda bulunmak gerektiğinizi belirtelim. Test sırasında deneyim ekipler bazı ölçümler yaparak binanın kolonlarını, temelini ve özellikle çatlamış hasar görmüş noktalar var ise o noktalara testler uygulayarak kısa sürede sonuçları sizlere sunar. Hazırlanan bina deprem risk raporu yapının depreme dayanıksız olduğunu gösteriyorsa hemen gerekilen çalışmalara başlanılmalıdır.

Bina Güçlendirme

Bina deprem risk raporun sonucunda olumsuz bir tabloyla karşılaşıldıysa bina güçlendirme hizmetine başvurulabilir. Tabi bu başvuru yine yapının durumuyla alakalıdır. Eğer raporda bina güçlendirme sonucunda ev depreme dayanıklı hale gelecekse mutlaka uygun firmadan hizmet alınmalıdır. Güçlendirme çalışmalarında mimari çalışmalarla başlanır. Binanın 3 boyutlu hali bilgisayar ortamında çizilerek bazı deprem testleri yapılır ve ardından güçlendirme çalışmalarına geçilir. Evim depreme dayanıklı değil, ne yapmalıyım sorununun ilk cevabı bina güçlendirmedir. Lakin bina güçlendirme için bilgisayar ortamın özel programlarla yapılan testlerde yine yapı risk durumundaysa kentsel dönüşüm için araştırmalara başlanabilir. Kentsel dönüşüm çalışmalarında eski ve riskli yapılar tamamen yıkılarak yerine depreme dayanıklı binalar inşa edilecek, ayrıca sizlerin daha güvenli ve yeni yapılarda yaşama avantajlarınız olacaktır. Sizlerde evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını bilmiyorsanız hemen harekete geçmelisiniz.